הר הביטוח – האתר שיכול לחסוך לכולנו מאות שקלים בחודש

הר הביטוח, הוא אתר בו מרוכזים כל נתוני ותנאי הביטוחים של מבוטחים בישראל, החל מביטוח חיים, ביטוח רכב, ביטוח בריאות, ביטוח משכנתא, ביטוח דירה, ועד לביטוח עסקים, ביטוח צלילה ועוד. השירות שמעניק האתר – ללא תשלום כמובן – נשמע טריוויאלי למדי, אולם באופן מפתיע מדובר בשירות חדש שהחל לפעול רק בשנת 2017.

 

מהו אתר הר הביטוח?

עד שנת 2017, כל אזרח שהיה מעוניין לדעת את תנאי הביטוחים בהם הוא מבוטח, היה נאלץ לפתוח את פוליסת הביטוח שנשלחה אליו בדואר או במייל. מדובר היה בהרבה מאוד פוליסות – ביטוח, בריאות, דירה, חיים, משכנתא ועוד, כאשר לרוב גם מדובר בחברות ביטוח שונות – AIG, ביטוח ישיר, כלל, הראל, מנורה, מגדל, הפניקס, איילון, שלמה, שירביט ועוד.

בשל ריבוי פוליסות הביטוח וכמות חברות הביטוח שהיו מבטחות כל אזרח, היה קשה לעקוב אחר כל המידע הביטוחי. יתרה מזאת, העובדה שהנתונים כמעט שלא היו נגישים ברשת האינטרנט, נוצלה היטב על ידי סוכני וחברות הביטוח, שהקפידו לשמור על דיסקרטיות בכל הנוגע לתנאי הפוליסות, והעמידו מחירים גבוהים.

בשנת 2017, משרד האוצר החליט לשים קץ לאנדרלמוסיה שנוצרה ביחס לשוק הביטוחי בארץ, והשיק את אתר 'הר הביטוח'. מדובר באתר בו כל אזרח ותושב, יכול בעזרת הזנת מספר פרטים אישיים, לקבל באופן מרוכז את כל המידע הביטוחי שלו.

באתר ניתן לדעת באילו ביטוחים כל אזרח ותושב מבוטח, מה גובה הפרמיה החודשית והשנתית עבור כל ביטוח, מהו תוקף הביטוח. בנוסף, באתר קיימת אפשרות להשוות בין מחירי הפוליסה שמשלם כל אזרח, לבין מחירי פוליסה זהה אשר מציעות החברות השונות.

 

איך מקבלים את נתוני הביטוח באתר?

על מנת לקבל את הנתונים הביטוחיים, בראש ובראשונה יש להיכנס לאתר הר הביטוח. מדובר באתר ממשלתי, ולכן הסיומת שלו היא – gov.il. אל חשש – לאור העובדה שמדובר באתר ממשלתי, הפרטים שיוזנו נשמרים היטב וכמעט ואינם חשופים לפריצות או גניבת מידע.

כל משתמש הנכנס לאתר, מתבקש למלא מספר פרטים, המוצגים להלן:

  • תעודת זהות
  • תאריך הנפקת תעודת הזהות
  • האם המשתמש יצא מהארץ במהלך 3 השנים האחרונות – כן / לא.
  • האם הונפק למשתמש דרכון במהלך 3 השנים האחרונות – כן / לא.

לאחר מכן, ייחשף למשתמש המידע הביטוחי שלו. יש לשים לב, מדובר במידע מסייע אך חלקי, ועל מנת לקבל את כל תנאי הפוליסה, יש להיכנס לאתר של חברת הביטוח שמעניקה את הפוליסה הרלוונטית.

 

איך חוסכים בתשלום דמי הביטוח ומוזילים אותו באמצעות הר הביטוח?

משתמשים רבים המזינים את פרטים באתר הר הביטוח, מגלים להפתעתם הרבה, כי קיים להם כפל ביטוח. כפל ביטוח, פירושו שתי חברות ביטוח, ושתי פוליסות ביטוח זהות המבטחות את אותו אדם. הווי אומר, אדם יכול להיות מבוטח בביטוח חיים על ידי חברת פלוני, ובביטוח חיים נוסף על ידי חברת אלמוני.

על פי נתונים שהציגה רשות שוק ההון, למעלה מ- 50% מהמבוטחים במדינת ישראל מחזיקים בכפל ביטוחים. על כל אחד מן הביטוחים הכפולים הללו, משלם המבוטח תשלום מלא, אולם יחד עם זאת, על פי רוב כפל הביטוח מיותר, ודי בביטוח אחד על מנת לכסות על הנזקים שייגרמו עקב התרחשות סיכון מסוים.

אמנם, קיימים ביטוחים פיצויים – כלומר, ביטוחים המעניקים פיצוי למבוטח או למוטבים שלו (אנשים אותם הגדיר המבוטח כנהנים במקרה של התרחשות אירוע, כאשר לרוב מדובר בביטוח חיים המפצה במקרי פטירה). כאשר קיימים שני ביטוחי חיים מסוג פיצוי, הרי שהמבוטח או המוטבים יקבלו פיצוי כפול.

ברם, קיים סוג ביטוח נוסף, העונה לשם ביטוח שיפויי. ביטוח זה, יעניק פיצוי רק אם למובטח או למוטבים לא ניתן פיצוי ממקור אחר. כפי שניתן להבין, במקרה של כפל ביטוח, כאשר אחד או יותר מן הביטוחים הם מסוג פיצוי, המבוטח והמוטבים יקבלו פיצוי בודד בלבד, על אף ש המבוטח שילם, משך שנים רבות, פרמיה מלאה עבור שני הביטוחים.

על כן, מומלץ לכל מבוטח שגילה באמצעות שירותי הר הביטוח, כי הוא מבוטח בכפל ביטוחי, לוודא מהם הצרכים הנדרשים לו במסגרת הביטוחית, ולבטל את הביטוחים המיותרים.

 

גיליתי כפל ביטוח. מה עלי לעשות?

כפל ביטוח אינו דבר מומלץ, ובהחלט כדאי לבטל את פוליסות הביטוח המיותרות, ולהישאר רק עם פוליסת ביטוח אחת בכל תחום נדרש.

ברם, רצוי שמשתמש שסבור כי הוא מבוטח בכפל ביטוח, יפנה לגורם מקצועי, על מנת שהאחרון יבחן האם אכן מדובר בכפל ביטוח. חבל לבטח פוליסת ביטוח במחשבה שמדובר בכפל ביטוח, הגם שבפועל היא חיונית והכרחית עבור המבוטח.

 

הוזלת מחירי ביטוח הרכב

בשנה האחרונה (נכון לסוף שנת 2020) נכנס שירות נוסף לאתר הר הביטוח, באמצעותו כל מבוטח יכול להוזיל את מחירי ביטוח הרכב. כל מי שניסה לרכוש ביטוח רכב, וודאי מכיר את השאלה – 'האם היו לך תביעות ביטוחיות ב- 3 השנים האחרונות?'

מדובר בשאלה הנשאלת על ידי חברות הביטוח, מאחר שהן חוששות לבטח מבוטחים אשר חוו תביעות בשנים עברו, לאור הסיכוי הגבוה, באופן יחסי כמובן, שהם יהיו מעורבים בתאונה נוספת ויתבעו פעם נוספת את חברת הביטוח.

לא אחת, חברות הביטוח נמנעות מלבטח מבוטחים שתבעו את חברות הביטוח בשנים האחרונות, ובמקרים 'הטובים', מסכימות לבטח אותם במחירים גבוהים מהרגיל.

ככל שהמבוטח לא תבע חברות ביטוח ב- 3 השנים האחרונות, עליו להוכיח זאת לחברת הביטוח, וזאת, על ידי דו"ח היעדר תביעות. מדובר בדו"ח המרכז את כל התביעות שתבע המבוטח בשנים האחרונות, כאשר במידה ולא אירעו תביעות כאלו, הדו"ח יציין זאת כ- היעדר תביעות.

כאמור, דו"ח היעדר תביעות יכול להקנות למבוטחים הנחה משמעותית במחירי פוליסות ביטוח רכב. אף על פי כן, בשנים האחרונות, חברות הביטוח הערימו קשיים על לקוחות שביקשו לקבל את הדו"ח, מחשש שיעברו לחברות מתחרות.

הבעיה המתוארת נפתרה, כאשר אתר הר הביטוח הוסיף לכל מבוטח את האופציה לקבל דו"ח היעדר תביעות. כך, באמצעות שירותי הר הביטוח, ניתן להוזיל באופן משמעותי את תשלומי פוליסת הרכב.

 

סיוע מקצועי לניצול אפקטיבי של שירות הר הביטוח

הגם שאתר הר הביטוח מספק מידע רב וחיוני על נתוני הביטוח של כל אדם במדינת ישראל, בפועל, יישום המידע על ידי המשתמש הפשוט אינו תמיד אפקטיבי, ונסביר מדוע.

ראשית, המידע שמציג הר הביטוח אינו שלם לחלוטין – כלל התנאים והמידע על פוליסת הביטוח, מצוי אצל חברת הביטוח, וניתן לעיין בו באתר החברה. המשתמש הפשוט, לרוב אינו יודע להתעסק עם כלל הנתונים, ולכן הסתייעות בגורם מקצועי, דוגמת סוכן ביטוח מורשה, יכולה להוביל לחיסכון משמעותי והוזלת מחירי הביטוח.

זאת ועוד, גורם מקצועי המתמחה בענף הביטוח, יכול לנצל היטב את הכלים שמעניק האתר לכל לקוח, במטרה להוזיל לו עלויות – מחשבון הביטוח שמשווה בין הצעות החברות השונות, דו"ח היעדר תביעות, בעזרתו יוכל סוכן הביטוח המורשה לספק למשתמש הצעה זולה לרכישת ביטוח רכב, ועוד מגוון רחב של אפשרויות הוזלה, אותן יודע לנצל סוכן ביטוח מורשה ומנוסה.

התוכן באתר נועד לספק מידע ראשוני בלבד בכל הנוגע לתחום הביטוח במדינת ישראל ואינו מהווה המלצה לנקיטת פעולה. למען הסר כל ספק, יובהר כי כל פעולה ו/או הימנעות מפעולה, שתינקט על סמך האמור באתר זה או בהתבסס עליו, היא על אחריות המשתמש הבלעדית בלבד.

תוכן עניינים
דילוג לתוכן