ביטוח אחריות מקצועית למטפלים

ביטוח אחריות מקצועי למטפלים

ביטוח אחריות מקצועי למטפלים הינו נישה בתחום ביטוחי העסק, המציעה פוליסת ביטוח המיועדת במיוחד עבור מטפלים ברפואה משלימה ובשיטות טיפול אלטרנטיביות.
בעת פתיחת קליניקה, לא הרבה מטפלים לוקחים בחשבון את הצורך שלהם בהגנה מפני תביעות, ולא מבינים את החשיבות לבטח את עצמם. אך כמו בכל פתיחה של עסק, גם כאן חשוב מאוד לרכוש פוליסת ביטוח מתאימה על מנת לאפשר הגנה מקסימלית בעת התרחשות של תאונות או מקרים חריגים.

מהו ביטוח עסק?

ביטוח עסק הינו ענף בעולם הביטוח, הכולל בתוכו תת-תחומים רבים, ועל כן מציע מספר נרחב של פוליסות שונות.
ביטוח עסק מאפשר כיסוי במקרים שונים של פגיעה ברכוש העסק, פגיעה בעובדיו, או פגיעה בלקוח במהלך שהותו בבית העסק.
מכיוון שלכל עסק אופי שונה, נגזרים מכך צרכים שונים, היוצרים פוליסות ביטוח שונות.
בין הפוליסות בביטוח עסק ניתן למצוא ביטוח הנדסי וקבלני, ביטוח חבויות, ביטוח לתכולה, ביטוח מבנה, ביטוח ימי, ביטוח אובדן הכנסה, ואף ביטוח סייבר, המעניק לעסקים כיסוי במקרה של פריצות למאגרי המידע.
אחד מתתי הנושאים הללו בתוך עולם ביטוחי העסק הוא ביטוח אחריות מקצועית. ביטוח זה מציע למבוטחיו, בעלי מקצוע חופשיים, כיסוי במקרה של גרימת נזק ללקוח או מטופל, כתוצאה מטעות או מרשלנות מקצועית של בעל העסק.
בתוך ביטוח אחריות מקצועית, ניתן למצוא פוליסה של ביטוח מקצועי למטפלים, פוליסה אשר נוצרה במיוחד עבור הצרכים של מטפלים ברפואה משלימה ובעלי קליניקות פרטיות.

ביטוח אחריות מקצועית למטפלים – עיקרי הפוליסה הנפוצים

חברות רבות מציעות ביטוח אחריות מקצועי למטפלים, בין אם מדובר בתאגידי הביטוח הגדולים והמוכרים המספקים ביטוחים מכלל התחומים והסוגים, ובין אם מדובר בחברות קטנות ופרטיות המתמחות בביטוח מקצועי מסוג זה.
ישנן חברות המציעות פוליסות ייעודיות לכל סוג טיפול, כגון ביטוח למטפלים בהידרותרפיה, ביטוח לדיקור סיני, ביטוח למעסים מקצועיים, וכיוצא בזה.
הפוליסות השונות המוצעות בשוק על ידי החברות השונות נבדלות זו מזו במחירן ובסעיפי הכיסוי שהן מציעות, אך ניתן למצוא בהן מספר עיקרים שחוזרים ברוב הפוליסות.

סעיפי הפוליסה הבסיסית

הכיסוי המוצע פירוט
נזקי צד ג' סעיף המציע כיסוי הוצאות בגין נזקים שנגרמו לצד שלישי בעקבות טעות תמימה או רשלנות מקצועית של המטפל. נדגיש כי לא מדובר בפגיעות גוף שעשויות להתרחש כתוצאה מעליה במדרגות לקליניקה וכדומה.
כיסוי הוצאות משפטיות כיסוי על עלות ההגנה המשפטית הנדרשת בעת תביעה שהוגשה על ידי צד ג' במקרה של פגיעה האמורה בסעיף הקודם.

הרחבות אפשריות לרכישה נוספת על גבי הפוליסה הבסיסית

הכיסוי המוצע פירוט
הרחבה לכיסוי נזקי צד ג' הרחבה המאפשרת להעלות את סך הכיסוי המקסימלי
נזקי גוף לצד ג' כיסוי בגין נזקי גוף שהוסבו לצד ג' בעת הגעתו הפיזית לטיפול.
הרחבה לסדנאות במקרה של עיסוק גם בסדנאות ולא רק בטיפול פרטני, יינתן כיסוי לסדנאות עד מספר משתתפים מסוים.
לשון הרע או חובת סודיות כיסוי עבור תביעות בגין הוצאת דיבה/שם רע וכדומה, או תביעות בגין הפרה של חובת הסודיות. הכיסוי יינתן רק במקרים שהדבר נעשה בתום לב.
תקופת גילוי במקרה של הפסקת הפוליסה על ידי המבוטח, החברה המבטחת תמשיך לספק כיסוי עבור מקרים שהתרחשו בעת תקופת הביטוח, עד ל-6 חודשים לאחר הפסקת הפוליסה.

ביטוח מקצועי למטפלים – למה זה חשוב?

לעיתים רבות החשיבות של ביטוח אחריות מקצועית אינה ברורה מאליה בעולם הטיפול, בין השאר בעקבות מקרים רבים של נתינת שירות עבור מספר קטן או משתנה תדיר של מטופלים, כך שלמטפלים רבים הביטוח נראה כמו הוצאה נוספת מיותרת, בעיקר מאחר והוא אינו מציע מסלולים המתאימים את המחיר על פי כמות המטופלים בקליניקה.
לכן, מטפלים רבים נוטים להישאר לא מבוטחים, ומחליטים לבטח רק כשהקליניקה תגדל או תתייצב בשוק.
תפיסה זו הינה מסוכנת ועלולה להוביל להוצאה של סכומי עתק בעקבות תביעה מפתיעה מאת אחד הלקוחות. חשוב לדעת כי כיום במדינה ישראל קיים חוק המחייב את אנשי המקצוע העוסקים בתחום הטיפולי, כולל המגזר הפרטי, בחובה לזהירות.
חובה זו, המעוגנת בחוק, יכולה להוות עילה לתביעות רבות בגין האחריות המקצועית של המטפל, ולכן חשוב מאוד להיות מוגנים ולרכוש פוליסת ביטוח שתוכל לספק הגנה במקרים של תביעה בגין מחדל, השמטה, טעות מקצועית או שיקול דעת מוטעה.
הסיכוי למצוא את עצמכם במצב של תביעה כזו עולה אפילו יותר כאשר העיסוק שלכם הוא במקצועות הטיפול נפשי, שכן תוצאותיהם של טיפולים מסוג זה הינן אמורפיות ופחות חד משמעיות מתוצאות הניכרות מבחינה גופנית, ועל כן ניתנות יותר לפרשנות סובייקטיבית ולעיוות המציאות.
במקרים כאלו, בהם המטופל דוגל בפרשנות כזו, ישנה אפשרות כי הוא יפתח בהליך משפטי נגד המטפל שלו.
בעקבות כל הסיבות הללו, ניכרת החשיבות של רכישה של פוליסת ביטוח מקצועי למטפלים. פוליסה כזו בדרך כלל דורשת תשלום חודשי לא מאוד גבוה, אך יכולה לחסוך לכם סכומי עתק הכרוכים לעתים בהתמודדות עם תביעות.

במידה ואתם מטפלים בעלי קליניקה פרטית, ומעוניינים לשמוע פרטים נוספים על אודות ביטוח מקצועי למטפלים, עלויותיו וסעיפי הכיסוי שלו, אתם מוזמנים לפנות לסוכן הביטוח שלכם.

מוצרי ביטוח נוספים

התוכן באתר נועד לספק מידע ראשוני בלבד בכל הנוגע לתחום הביטוח במדינת ישראל ואינו מהווה המלצה לנקיטת פעולה. למען הסר כל ספק, יובהר כי כל פעולה ו/או הימנעות מפעולה, שתינקט על סמך האמור באתר זה או בהתבסס עליו, היא על אחריות המשתמש הבלעדית בלבד.

תוכן עניינים
דילוג לתוכן