ביטוח צלילה

כמו כל פעולה שטומנת בחובה סיכון, ולו הסיכון הקטן ביותר, גם פעולת הצלילה דורשת ביטוח. בפועל, לא מדובר בביטוח וולנטרי, כזה שניתן לבחור אם לרוכשו או לא, אלא בביטוח אשר החוק מחייב לעשותו לפני כל צלילה ספורטיבית. במאמר שלפניכם נציג סקירה מקיפה אודות פוליסת ביטוח צלילה על כל ענפיה.

 

על מה ולמה צריך ביטוח צלילה?

צלילה יכולה להיות חוויה עוצרת נשימה, על כך כולם יסכימו, גם אלה מביננו שטרם צללו. הגילוי והחשיפה לעולם המופלא והנסתר השוכן מתחת לפני הים מושך רבים להתנסות בספורט האתגרי והמרתק הזה.

ואכן, בשנים האחרונות מספר העוסקים בצלילה כתחביב או כמקצוע גדל בצורה ניכרת. אין זה מפתיע – בישראל ניתן למצוא אתרי צלילה נהדרים, כמו ריף הדולפינים באילת או העתיקות התת ימיות בקיסריה, שביקור בהם יתיר רושם עז גם על הצולל המנוסה ביותר.

אך כשם שהצלילה מציעה חוויות ומראות ייחודיים ומופלאים, היא טומנת בחובה גם סכנות לא מבוטלות. על אף שציוד הצלילה ומנגנוני הבטיחות שננקטים הולכים ומשתכללים, תאונות צלילה עדיין מתרחשות, ויכולות להביא לנזק משמעותי לצולל, ואף למוות במקרים מסוימים.

אף על פי שמחשבה על אירועים מסוג זה, מעבירה בנו אי נוחות מסוימת, חשוב שנהיה ערוכים לכך שיתכן והם יקרו לנו ולאחד מקרובינו. על מנת להגן על עצמנו מפני נזקים כלכליים שייתכן ויגרמו מתאונות צלילה, חשוב לרכוש ביטוח צלילה לפני שעוסקים בפעילות כזו.

ביטוח, מעצם טבעו, נועד להגן עלינו כלכלית מאירועים בלתי צפויים שעלולים לפקוד אותנו במהלך חיינו. כאשר אנו עוסקים בספורט אתגרי ומסוכן יחסית כמו צלילה, הביטוח הופך משיקול שולי להכרח מעשי.

 

ביטוח צלילה בחוק הישראלי

בפני העוסקים בצלילה ספורטיבית בישראל לא עומדות הרבה ברירות באשר לאם לעשות ביטוח צלילה או לא. החוק הישראלי מחייב את כל העוסקים בספורט זה לרכוש פוליסת ביטוח מתאימה המכסה את הנזקים הכלכליים והבריאותיים העלולים להגרם לצוללן.

לשון החוק קובעת כך

"לא יצלול אדם צלילה ספורטיבית אלא אם יש לו פוליסה בת -תוקף על פי דרישותיה של הרשות המוסמכת"

על אכיפת חוק זה מופקדים מועדוני הצלילה המוכרים בישראל, שלא יתנו לאדם שאינו מחזיק בפוליסה להשתמש בשירותי הצלילה והציוד שהם מציעים.

 

על דרישת ביטוח נפרד ומיוחד לעוסקים בצלילה

כאשר צוללן נקלע למצוקה מתחת למים, אופן ההתמודדות הרפואית עם מצב שכזה שונה מהאופן בו יתמודדו עם אותה מצוקה בריאותית על פני היבשה. זיהוי המצוקה, החילוץ, ההעברה לטיפול רפואי והטיפול הרפואי עצמו מורכבים הרבה יותר, ובשל כך גם יקרים יותר.

רוב הסובלים מבעיות רפואיות במהלך צלילה ישלחו בהגיעם למרכז רפואי לטיפול בתא לחץ. תא לחץ הוא מכשיר הכולל תא אליו מוכנס חמצן בלחץ גבוה, והוא נועד לטפל בבעיות נשימתיות, כמו אלה העלולות להיגרם בצלילה.

עלות טיפול בתא לחץ שכזה יכולה להגיע לעשרות אלפי שקלים, ואף על פי שטיפול כזה מכוסה בידי קופות חולים, ישנה הפרדה בין טיפול הנובע מצורך שיקומי שמוענק לחולי סוכרת לדוגמא, לבין טיפול חירום כמו זה שנצרך בעת צלילה.

טיפול חירום שכזה אינו מכוסה על ידי קופות החולים וביטוחי הבריאות. באופן כללי, קופות החולים המציעות ביטוחי בריאות מודעות לסיכונים ולעלויות הטיפול בעת צלילה, ועל כן נמנעות מלכלול טיפול רפואי הקשור בתאונות צלילה בפוליסות ביטוחי הבריאות הכלליים שלהן. משום כך, בבואנו לצלול עלינו לרכוש ביטוח המייחד את הנזקים העלולים להיגרם מצלילה ומכסה אותם פיננסית.

 

איזה סוג של נזק מכוסה בביטוח צלילה?

ביטוח צלילה סטנדרטי כולל מגוון הוצאות שחברת הביטוח תכסה אם חלילה יקרה דבר מה המצריך זאת. בביטוח שכזה חברת הביטוח מתחייבת לכסות את הוצאות הטיפול הרפואי על כל חלקיו – החילוץ ההצלה והפינוי למרכז הרפואי הרלוונטי, וכמו כן את הוצאות הטיפול והאשפוז עצמו, גם אם הוא ממושך.

בנוסף לכך, חברות הביטוח רבות מציעות פיצוי כלכלי משמעותי למקרה בו חלילה הצוללן יוותר נכה לאחר האירוע, ופיצוי כלכלי למשפחת הצוללן אם חלילה הצוללן נפטר.

כמו כן, ביטוחי צלילה מכסים גם נזק שעלול להיגרם לצד שלישי. כלומר, אם הצוללן המבוטח באותו ביטוח יגרום נזק כלשהו לגופו או רכושו של אדם אחר כתוצאה או במהלך הצלילה, ההוצאות הכספיות על נזק זה יושלמו על ידי חברת הביטוח.

חברות המציעות ביטוח צלילה מבינות כי ציוד הצלילה בו משתמשים צוללנים הוא יקר וחשוב, ועל כן בביטוחי צלילה נכללים גם סעיפים המבטיחים כיסוי כלכלי לנזק שיגרם לציוד של המבוטח במהלך הצלילה.

 

כיצד רוכשים ביטוח צלילה?

רכישת ביטוח צלילה שונה בעיקרה מרכישת ביטוחים אחרים כמו ביטוח רכב או ביטוח חיים, מכיוון שביטוח זה עוסק בפעולה ספציפית, פעולת הצלילה, שהיא אינה חלק משגרת היומיום של רוב בני האדם, כולל העוסקים בצלילה ספורטיבית כתחביב.

על כן, בניגוד לביטוח רכב לדוגמא, ביטוח צלילה אינו נרכש בהכרח לכיסוי תקופה ארוכה, והרוכשים אותו לא תמיד מתחייבים לתשלום קבוע מיידי חודש או שנה. ביטוחי צלילה יכולים לכסות תקופת זמן קצרה יחסית, בה הצוללן יודע כי הוא עתיד לצלול ולהיחשף לסכנות הצלילה.

ביטוחי צלילה סטנדרטים מציעים כיסוי של תקופה שאורכה בין יום אחד או יומיים לשבועיים. כך אם אדם יוצא לחופשת צלילה, הוא יוכל לשלם רק עבור הזמן בו הוא בחופשה, ולא להמשיך לשלם על ביטוח צלילה כאשר הוא חוזר הביתה עייף אך מרוצה.

בנוסף לכך, חברות ביטוח רבות מציעות, בנוסף לביטוחים המכסים תקופה קצרה, גם ביטוח שנתי, שמחירו יקר יותר. ביטוח שנתי שכזה נועד עבור אותם אנשים שיודעים כי ייקחו חלק בצלילה ספורטיבית יותר מפעם אחת באותה שנה, ומבינים כי משתלם להם יותר, הן מבחינה כספית והן מבחינת חסכון בטרחה בירוקרטית, לרכוש ביטוח שיכסה את אותה שנה במלואה, ולא ביטוח ספציפי לכל פעם בה יצללו.

על מנת שנוכל לצלול בראש שקט, עלינו לבחור את ביטוח הצלילה המשתלם עבורנו, למרות שרוב ביטוחי הצלילה דומים זה לזה, חשוב לעמוד על ההבדלים ביניהם, ולהתאים את הביטוח שנרכוש לאופי הצלילה שנעשה ולסיכונים הכרוכים בה.

 

היכן ניתן לרכוש ביטוח צלילה?

ראשית, חשוב לציין כי חברי ההתאחדות הישראלית לצלילה מקבלים ביטוח בינלאומי למשך שנה. ביטוח זה מקנה כיסוי של עד 1,000,000 דולר. הכיסוי לא מכסה רק צלילות שנעשות בארץ, אלא גם צלילות בחו"ל, צלילות, צלילות טכניות, צלילות מערכות סגורות, צלילות מערות ועוד. מדובר בביטוח שאורגן על ידי התאחדות הישראלית לצלילה, כאשר מידי שנה נבחרת חברת ביטוח ישראלית ובינלאומית להעניק את פוליסת הביטוח.

לצד זאת, כל אחד יכול לרכוש ביטוח צלילה, ממגוון רחב של חברות ביטוח המציעות ביטוח צלילה – כלל, הפניקס, AIG ו- הראל. ניתן כמובן לרכוש את ביטוח הצלילה מסוכן ביטוח, שיכול 'לסדר' הצעות מחיר נוחות, אך גם יכול לגבות מכם מחיר גבוה ביחס למחיר שהיו גובות חברות הביטוח.

אי לכך, חשוב לערוך סקר שוק קצר, על מנת לבחור בהצעת המחיר הטובה ביותר, עם התחשבות בתנאים שקיימים בכל פוליסת ביטוח. ליצירת קשר עם סוכן ביטוח בתחום – צרו קשר.

מוצרי ביטוח נוספים

התוכן באתר נועד לספק מידע ראשוני בלבד בכל הנוגע לתחום הביטוח במדינת ישראל ואינו מהווה המלצה לנקיטת פעולה. למען הסר כל ספק, יובהר כי כל פעולה ו/או הימנעות מפעולה, שתינקט על סמך האמור באתר זה או בהתבסס עליו, היא על אחריות המשתמש הבלעדית בלבד.

תוכן עניינים
דילוג לתוכן