ביטוח תאונות אישיות

ביטוח תאונות אישיות הוא ביטוח שנועד לבטח תושבים ואזרחים במדינת ישראל מפני תאונות שעלולות להתרחש להם חלילה. תאונות מלוות לא אחת מהוצאות כלכליות גדולות, ופוליסת ביטוח תאונות אישיות צפויה לכסות אותן.

 

מדוע מומלץ לרכוש ביטוח תאונות אישיות?

תאונה הינה אירוע פתאומי הגורם לפגיעה בגופו של האדם. ההגדרה של תאונה כוללת אירועים אשר הינם חיצוניים לאדם, כלומר אינה כוללת מחלות פנימיות וכדומה, גם אם הן תוקפות את האדם באופן פתאומי.

תאונות הינן שכיחות מאוד בימינו, ובפרט תאונות אישיות, אשר סבירות להתרחש במהלך חיינו העמוסים בפעולות, נסיעות, חופשות, פעילות גופנית ומטלות שונות הממלאות אותם.

לרוב, עלות הטיפול בפגיעה הנגרמת כתוצאה מתאונה, בנוסף לנזק הכספי הנגרם כתוצאה מאובדן כושר עבודה, גם אם באופן זמני, יכולה להגיע לסכומים גבוהים מאוד אשר עלולים לגרום למצוקה כלכלית ובמקרים חמורים יותר, אף להתמוטטות. ביטוח תאונות אישיות נועד לספק פיצוי למבוטח בו במקרה של תאונה פתאומית כזו.

 

מה זה ביטוח תאונות אישיות?

ראשית, נסביר קודם כל במילים פשוטות איך עובד מנגנון הביטוח באופן כללי.

ביטוח נועד לספק פיצויים ולכסות על עלויות במקרים של פגיעה פתאומית באדם או ברכושו, בתמורה לתשלום חודשי קבוע המשולם על ידי המבוטח לחברת הביטוח.

כך, חברת הביטוח כביכול מתחייבת שהמקרים והתאונות המפורטים בסעיפי פוליסת הביטוח לא יארעו ללקוחותיה, ובמקרה בו הם אכן מתרחשים, המבוטח יכול לתבוע את חברת הביטוח על מנת לקבל פיצויים כספיים.

ישנם ביטוחי חובה, אשר המדינה מחייבת כל אזרח בה להיות מבוטח בהם, כגון ביטוח חובה על רכב. בנוסף, ישנם ביטוחים נוספים אשר מכסים מקרים אשר אינם כלולים בביטוחי החובה. ביטוח תאונות אישיות משתייך למשפחת הביטוחים הפרטיים, כאשר אין חובה לרכוש אותו והוא מהווה תוספת לביטוחי החובה.

 

על מי קיימת חובה בביטוח תאונות אישיות?

נציין, כי ביטוח זה הינו ביטוח פרטי המהווה רשות רק למבוגרים, כאשר כל בעל זכאות לחינוך חובה במדינת ישראל (כלומר, קטינים) מחויב להיות בעל ביטוח תאונות אישיות, כמפורט להלן בסעיף הנוגע לביטוח תאונות אישיות לתלמידים.

ביטוח תאונות אישיות הינו ביטוח הנרכש מחברות הביטוח הפרטיות, ומספק פיצוי במקרה של מוות, נכות, או כל פגיעה בגופו של המבוטח הנגרמת כתוצאה מתאונה לא צפויה אשר אינה תאונת עבודה או תאונת דרכים, כגון שריפה, נפילה וכדומה.

ניתן לרכוש את הביטוח במסגרות שונות – כנספח בפוליסת ביטוח החיים, כפרק בפוליסת ביטוח וכפוליסת ביטוח נפרדת העומדת בפני עצמה.

לרוב, חברות הביטוח יעדיפו להימנע מלשלם סכומי פיצוי גבוהים, ולכן, כצעד ראשוני במקרה של התרחשות תאונה הכלולה בפוליסת הביטוח, כדאי להיוועץ ברופא על מנת שיעריך באופן אובייקטיבי את הנזק הגופני שנגרם, שלא כמומחי חברת הביטוח אשר הינם בעלי אינטרסים ולכן עלולים להעריך את הנזק באופן לא אובייקטיבי.

בנוסף, על המבוטח להוכיח כי הנכות נגרמה לו עקב אותה תאונה, אשר הביטוח מחויב לכסות, ולא על ידי גורם אחר אשר אינו כלול בחוזה הביטוח.

 

ביטוח תאונות אישיות – האם כדאי?

כל רכישה של ביטוח נשענת על עיקרון הסטטיסטיקה, כאשר האדם משלם באופן קבוע לחברת הביטוח על פוליסה מסוימת, על מנת שיוכל לתבוע את חברת הביטוח ולקבל פיצוי על אירוע פתאומי שיסב לו נזק, ביודעו שכשם שייתכן כי אירוע כזה אכן יקרה לו והוא יזדקק לביטוח, באותה מידה ייתכן כי אירוע שכזה כלל לא יתרחש לו במהלך חייו, והוא כביכול שילם לשווא את עלויות הביטוח לחברה המבטחת אותו.

ביטוח תאונות אישיות נחשב לאחד הביטוחים הנתבעים ביותר, כלומר סביר ביותר שהתאונות אותו הוא מכה אכן יארעו למבוטחיו, ולכן באופן סטטיסטי הינו אחד הביטוחים הרווחיים והבטוחים ביותר.

על כן, בעידן בו אנו חיים, בו תאונות אישיות הינן תופעה שכיחה מאוד, ישנה חשיבות רבה לרכישה של ביטוח תאונות אישיות.

כחלק מהיותנו בני אדם העוסקים במגוון רחב של תחומים ופעילויות, ובעלי תרבות פנאי נרחבת העלולה לכלול אף דברים שיש בהם סכנה כגון פעילויות ספורטיביות וטיולים, עלינו לוודא כי יש לנו ערובה לכך שנוכל לקבל פיצוי במקרה, המאוד סביר, בו ניפגע בתאונה.

לכן, ביטוח תאונות אישיות הינו השקעה כדאית, אשר ברוב המקרים תחזיר את עלותה לבעליו.

יש לוודא לפני רכישת הביטוח כי סעיפי הביטוח מבטיחים פיצוי על מגוון רחב ככל הניתן של פציעות וגורמים שונים לתאונות. חשוב לדעת, כי לרוב גובה סכום הפיצוי נגזר מהעלות של הביטוח, כלומר ברוב המקרים ביטוח יקר יותר יהווה ערובה לפיצוי בסכום גבוה יותר.

 

ביטוח תלמידים

במדינת ישראל, כל תלמיד בעל זכאות לחינוך חינם, כלומר ילד בגילאי 3-18, מבוטח באמצעות רשויות החינוך המקומיות בביטוח תאונות אישיות, כך על פי חוק לימוד חובה סעיף 6 (ד1).

התשלום על ביטוח זה נגבה במסגרת תשלומי ההורים לבית הספר, ובניגוד לביטוח תאונות אישיות למבוגרים, ביטוח זה מהווה חובה, והבחירה לרכוש אותו אינה נתונה בידי התלמיד או הוריו.

ביטוח זה מכסה את כל תאונותיו האישיות של התלמיד, ולא רק את אלו שאירעו בין כתלי המוסד החינוכי בו הוא לומד, כאשר סכום הפיצוי לא משתנה בעקבות תשובות שונות לשאלה האם התאונה נגרמה באשמתו או באשמת כל גורם אחר.

כמו כן, מאחר ותקופת ההתיישנות בת ה-3 שנים החלה על תביעות ביטוח, מתחילה להיספר רק מרגע הפיכתו של הקטין לבגיר, ניתן לתבוע את הביטוח על תאונה שאירעה בכל שלב בחיי התלמיד עד גיל 21, גם אם התאונה עצמה אירעה זמן רב לפני התביעה.

נוסף על כך, הביטוח חל גם על כל בן משפחה אשר השתתף בפעילות של מוסד הלימודים של התלמיד, כגון הורה מלווה בטיול וכדומה.

עורך דין תאונות אישיות

כבכל תביעה, ישנם היבטים משפטיים רבים בתביעה של חברת הביטוח במקרה של תאונה אישית, ולכן מומלץ להיעזר בעורך דין מומחה במקרה של התרחשות תאונה וצורך בתביעה של חברת הביטוח על מנת לקבל את סכום הפיצוי הגבוה ביותר והמתאים ביותר לנזק שהוסב למבוטח.

כמו שציינו לעיל, רוב חברות הביטוח ישתדלו להימנע ממתן פיצוי בסכומי כסף גדולים, על מנת לצמצם את הוצאות החברה, ולכן סביר כי יעסיקו עורכי דין שעלולים לנסות ולמצוא פרצות משפטיות על מנת להפחית את הסכומים בהם יפוצה המבוטח.

ללא עזרה של בעל מקצוע, אין בכוחו של המבוטח לבדו להתמודד מול עורכי הדין הללו ומהלכיהם המשפטיים, מכיוון שלרוב האנשים אין ידע משפטי מספק לכך.

על כן, מומלץ לשכור את שירותיו של עורך דין שילווה את התביעה. עורך הדין יוכל להתמודד בהצלחה יתירה מול עורכי הדין של חברת הביטוח, ובכך לזכות את שוכרו בפיצוי הגבוה ביותר האפשרי.

 

דגשים בבחירת עורך דין תאונות אישיות

אין זה סוד ששוק עורכי הדין מוצף בעורכי דין רבים, אשר בשל מצוקת העבודה בענף, מציגים עצמם כמומחים בתחומים רבים. לאמיתו של דבר, לא כל עורך דין יכול לייצג באופן מקצועי כל מקרה וכל קליינט.

על מנת לאתר עורך דין תאונות אישיות, חשוב לבחון את מקצועיותו של עורך הדין בתחום, לרבות ניסיונו בייצוג וליווי לקוחות במקרים דומים שאירעו בעבר. ליצירת קשר עם סוכן ביטוח או עורך דין בתחום השאירו פרטים.

מוצרי ביטוח נוספים

התוכן באתר נועד לספק מידע ראשוני בלבד בכל הנוגע לתחום הביטוח במדינת ישראל ואינו מהווה המלצה לנקיטת פעולה. למען הסר כל ספק, יובהר כי כל פעולה ו/או הימנעות מפעולה, שתינקט על סמך האמור באתר זה או בהתבסס עליו, היא על אחריות המשתמש הבלעדית בלבד.

תוכן עניינים
דילוג לתוכן