ביטוח חובה לרכב

כיום ישנן אינספור פוליסות ביטוח חובה לרכב. חברות ביטוח רבות מנצלות את הבלבול וחוסר הוודאות האופפים את התחום כדי לגבות מלקוחותיהן סכומים לא הגיוניים ולספק להם שירות לוקה בחסר. מטרתו של מאמר זה היא לעשות סדר בתחום חשוב זה.

מהו ביטוח חובה לרכב?

בין אם אתם נהגים זהירים ללא הרשעות קודמות ובין אם אתם נהגים פזיזים שעברו תאונות דרכים רבות, החוק מטיל עליכם חובה לרכוש ביטוח חובה עבור הרכב שלכם. זאת, בניגוד לסוגי ביטוח אחרים כגון ביטוח צד ג או ביטוח מקיף.

החובה להצטייד בביטוח חובה קבועה בפקודת ביטוח רכב מנועי, תש"ל-1970. לפי הפקודה, על כל אדם אשר נוהג בכלי רכב ממונע להיות מבוטח בפוליסה בתוקף, שתעניק כיסוי במקרים של פגיעות גופניות הנובעות משימוש בכלי הרכב.

כיסוי זה מוענק לכל אדם שעלול להיפגע בשל שימוש ברכב המבוטח, וביניהם הנהג, הנוסעים ומשתמשי דרך כגון הולכי רגל. מטרתה של חובת הביטוח היא להבטיח שיוענק לכל אדם שייפגע משימוש ברכב כיסוי ביטוחי שיבטיח שיוכל לממן את הטיפול הרפואי הנדרש.

מדוע חלה חובה חוקית לרכישת ביטוח חובה?

מטרתו של המחוקק בהטלת החובה לרכישת ביטוח חובה היא לדאוג לכך שכל אדם שנפגע פיזית בתאונת דרכים יזכה לקבל כיסוי ביטוחי מלא כדי לממן את הוצאות טיפולו הרפואי. הסיבה לכך ברורה – כאשר המדובר בפגיעה גופנית, וכל שכן במצבים מסכני חיים, כל אדם, ולא משנה מהי יכולתו הכלכלית, זכאי לקבלת טיפול רפואי.

מהן ההשלכות הצפויות לנהג שנתפס ללא ביטוח חובה?

הואיל והחובה להחזיק בביטוח חובה קבועה בחוק, נהיגה ללא ביטוח חובה בתוקף מהווה עבירה על החוק. העונש הקבוע בצד עבירה זו מתחיל מקנס כספי שעשוי להגיע לאלפי שקלים. במקרים חמורים יותר רישיונו של אדם שנתפס נוהג ללא ביטוח חובה עלול להישלל. במידה והנהג נתפס ללא ביטוח חובה בעבר, הוא עלול למצוא את עצמו במאסר מאחורי סורג ובריח.

בנוסף לכך, לאדם שהיה מעורב בתאונת דרכים עם נפגעים ולא היה לו ביטוח חובה בתוקף אין כל כיסוי ביטוחי לנזקים שנגרמו לנפגעים בתאונה. ראוי לציין שבמקרים כאלו יכולים הנפגעים לפנות לקרן הממשלתית לפיצוי נפגעי תאונות דרכים.

חובת הנהג להחזיק בביטוח חובה בתוקף

יש לציין שלמרות שהחובה להחזיק בביטוח חובה איננה הדדית. כלומר, על הנהג חלה חובה להחזיק בביטוח חובה, ואילו על חברות הביטוח לא חלה כל חובה לבטח כל נוהג. לפיכך, נהגים בעלי עבר תעבורתי שלילי אשר נתפשים על ידי חברות הביטוח כבעלי סיכון גבוה למעורבות בתאונות דרכים נוספות עלולים להיתקל בסירוב מצד חברות הביטוח לספק עבורם ביטוח חובה.

במידה ואתם נמנים עם מסורבי הביטוח הללו, דעו שאתם לא פטורים מביטוח חובה. אם כן, מה תוכלו לעשות כדי להמשיך ולנהוג במקרים כאלה? באפשרותכם לפנות ל"פול" – תאגיד המנהל של המאגר לביטוח רכב. מטבע הדברים, הביטוח שמציע תאגיד המנהל של המאגר לביטוח הרכב יקר יותר מביטוח חובה, אך זוהי האפשרות היחידה לקבלת מענה ביטוחי במקרה שסורבתם על ידי חברות הביטוח.

מחשבון ביטוח חובה

במידה שאתם מעוניינים להעריך כמה יעלה לכם לרכוש פוליסת ביטוח חובה עבור הרכב שלכם, אתם יכולים להשתמש במחשבון ביטוח חובה. ישנם מגוון מחשבונים כאלה באינטרנט והשימוש בהם נוח במיוחד.

במחשבון הביטוח, עליכם יהיה למלא את השדות הבאים:

  • סוג הרכב – רכב פרטי, אוטובוס, אופנוע וכן הלאה;
  • סוג בעלות – בעלות פרטית או בעלות אחרת;
  • תאריך תחילת הביטוח;
  • פרטים אודות הנהג הצעיר ביותר שצפוי להשתמש ברכב – מין הנהג, גילו ומספר שנות רישוי;
  • מידע אודות שאר הנהגים הצפויים להשתמש ברכב – מספר תאונות ומספר פסילות רישיון;
  • מאפייני הרכב – סוג דלק (בנזין או דיזל), נפח מנוע, כוחות סוס, מערכות בטיחות כגון ABS ו-ESP, מספר כריות אוויר ברכב וכן סוג השימוש ברכב (שימוש רגיל, רכב אספנות, לימודי נהיגה, השכרה וכן הלאה).

מנגנון השוואת ביטוח חובה לרכב

במידה ואתם מעוניינים להשוות בין מגוון הפוליסות השונות, עליכם להתחשב במספר קריטריונים מרכזיים שעשויים להשפיע על איכות השירות ועל המחיר שתשלמו על הפוליסה:

מהם התנאים לתשלום הפרמיה?

תחילה, עליכם להשוות את תנאי תשלום הפרמיה, קרי, תנאי התשלום שחברות הביטוח השונות מציעות. מומלץ לבדוק בכמה תשלומים מציעה לכם חברת הביטוח לשלם עבור הפוליסה ללא ריבית.

ההשתתפות העצמית

השתתפות עצמית הוא הסכום שיהיה עליכם לשלם במקרה שבו תפעילו את הביטוח. כמובן שהשאיפה שלכם צריכה להיות לשלם את דמי ההשתתפות העצמית הנמוכים ביותר.

לסיכום

לסיום, בניגוד לביטוח צד ג' או לביטוח מקיף שרכישתם הינה אופציונלית, חלה עליכם חובה לרכוש ביטוח חובה. האחריות לוודא שאינכם עולים על הכביש מבלי שיש לכם פוליסת ביטוח חובה בתוקף חלה עליכם. על מנת לברר מהם תעריפי ביטוח החובה ולמצוא את פוליסת הביטוח הטובה ביותר עבורכם, מומלץ להשתמש במחשבון ביטוח חובה.

צרו קשר

האם אתם מעוניינים לרכוש פוליסת ביטוח חובה? אנחנו מזמינים אתכם לעיין בפורטל שלנו כדי ללמוד פרטים נוספים על עולם הביטוח ולוודא שאתם מקבלים את ההחלטה הטובה ביותר.

מוצרי ביטוח נוספים

התוכן באתר נועד לספק מידע ראשוני בלבד בכל הנוגע לתחום הביטוח במדינת ישראל ואינו מהווה המלצה לנקיטת פעולה. למען הסר כל ספק, יובהר כי כל פעולה ו/או הימנעות מפעולה, שתינקט על סמך האמור באתר זה או בהתבסס עליו, היא על אחריות המשתמש הבלעדית בלבד.

תוכן עניינים
דילוג לתוכן