ביטוח מקיף לרכב

ביטוח מקיף לרכב הינו ביטוח הרכב הנפוץ ביותר, לאחר ביטוח החובה, הנדרש על פי חוק, וכשמונים אחוזים מהנהגים בישראל בוחרים לבטח את רכבם בביטוח מקיף. כלי הרכב הוא אחד מהנכסים היקרים הנמצאים בבעלותנו, ובניגוד לדירה למשל, על אף שערכה בדרך כלל גבוה יותר, הוא גם מאוד פגיע. ישנן סכנות רבות העשויות להתממש ולפגוע ברכב, החל מתאונות דרכים וכלה בפריצות לרכב או בנזקים נוספים כגון אסונות טבע.

סכנות אלו טומנות בחובן 2 סוגים של פגיעות- פגיעות ברכוש, כלומר בכלי הרכב עצמו או בכלי רכב אחרים, ופגיעות בגוף, כלומר בבעליו של הרכב, בנוסעים בו, ובאנשים אחרים הנמצאים בסביבתו ועלולים להיפגע ממנו.
מאחר וכלי הרכב שלנו הוא יחסית יקר, ובמקביל נחשב לרכוש מאוד פגיע, נוצר צורך גדול בביטוח מספק, שיאפשר שימוש ברכב ללא דאגה אודות ההשלכות העשויות להתממש בעקבות פגיעה בו.

סוגי ביטוח

בישראל, ישנם 3 סוגים של ביטוח רכב- ביטוח חובה, ביטוח מקיף וביטוח צד ג'.
הביטוחים השונים מעניקים רמות שונות של הגנה פיננסית מפני ההוצאות הכספיות שפגיעה ברכב או באמצעותו עלולות לדרוש.

ביטוח חובה חובה – כל רכב שעולה על הכביש
ביטוח מקיף רשות
ביטוח צד ג' רשות

ביטוח חובה

ביטוח החובה, כשמו כן הוא, הינו ביטוח אשר המדינה מחייבת כל בעל רכב לרכוש. כלומר, על פי חוק לא ניתן לנסוע על הכביש ברכב כאשר אין לו ביטוח חובה. ביטוח החובה כולל כיסוי עבור נזקי גוף בלבד. הכיסוי עבור נזקי הגוף יוחל הן בעת פגיעה בבעלי הרכב ובנוסעיו, והן בעת פגיעה גופנית באדם אחר, כגון הולך רגל, כאשר פגיעה מסוג זה נקראת פגיעה בצד ג'.
ביטוח החובה אמנם מספק את הכיסוי הבסיסי הזה, ומעניק הגנה מפני עלויות גבוהות של נזקים לגוף שעלולים להתרחש בעת השימוש ברכב, אך מה לגבי הפגיעות ברכוש? ביטוח החובה אינו מכסה פגיעות בכלי הרכב עצמו או בכלי רכב אחרים, פגיעות שהתשלום עליהם עשוי להיות יקר ביותר.
כאן נכנסים לתמונה 2 סוגי הביטוח הנוספים, המציעים 2 אפשרויות לבניית קומה נוספת על גבי מה שביטוח החובה הבסיסי מבטיח לכסות.

ביטוח מקיף

הביטוח המקיף אמנם לא מעוגן בחוק, אך כאמור הינו חשוב ביותר על מנת להחזיק רכב בבטחה.

ביטוח מקיף מציע מגוון רחב של כיסויים נוספים, אשר כוללים סעיפים שונים הקשורים לכיסוי הוצאות בעבור נזקי רכוש, הן לרכב המבוטח והן לרכבים אחרים שנפגעו ממנו (צד ג').

חשוב לדעת כי ביטוח מקיף מבטיח לכסות על ההוצאות הן בגין נזקים שנגרמו באשמת בעל הביטוח, והן בגין נזקים שנגרמו לבעל הביטוח באשמת אנשים אחרים.

הביטוח המקיף המוצע בחברות הביטוח השונות כולל סעיפים המשתנים זה מזה באופיים ובגובה הכיסוי שהם מציעים, וחברות רבות מציעות מספר מסלולים של ביטוח מקיף, הכוללים כל אחד מהם סל כיסויים שונה, על מנת לאפשר התאמה לצרכיו של כל מבוטח. ישנן חברות שמציעות אף הרכבה עצמית של פוליסת ביטוח בה ניתן לבחור מספר סעיפים מבין הסעיפים המוצעים. עם זאת, ישנו סל בסיסי של סעיפים, שכל ביטוח מקיף חייב לכלול:

 • נזק לרכב המבוטח – נזק חלקי או אובדן מלא (טוטאל לוס), במקרה של תאונת דרכים, החלקה או התהפכות של הרכב.
 • נזק לצד ג' – כיסוי לפגיעות שנגרמו על ידי כלי הרכב המבוטח במהלך השימוש בו, לכלי רכב אחרים או לרכוש אחר.
 • גניבה או פריצה – כיסוי במקרה של גניבה או ניסיון גניבה.
 • חבלות שנגרמו בזדון – בתנאי שלא נגרמו על ידי המבוטח או אדם אחר מטעמו.
 • אסונות טבע – כדוגמת נזק הנגרם כתוצאה משיטפון, סערה, שריפה, פגיעת ברק או התפוצצות.
 • נזק שלא כחלק מתאונה או אסון טבע – למשל נזק הנגרם משריפה.

כאמור, ישנם עוד מגוון סעיפים שביטוח מקיף יכול לכלול. רוב חברות הביטוח מציעות פוליסות המספקות כיסוי עבור קומבינציה מסוימת של הסעיפים הנפוצים הבאים:

 • רכב חלופי
 • הגנה משפטית
 • גרירה ושירותי דרך
 • ביטוח שמשות
 • ביטוח מערכת שמע
 • רעידת אדמה

ביטוח צד ג'

ביטוח צד ג' מציע הרחבה לביטוח החובה, המכסה נזקי רכוש רק במקרה שהם הוסבו לצד ג', ולא מכסה נזקי רכוש לצד המבוטח.
נזכיר כי כאשר מדובר בנזקי גוף, גם ביטוח צד ג', שחייב להירכש בנוסף לביטוח חובה, מכסה על נזקי גוף שנגרמו לצד המבוטח. אך בכל הנוגע לנזקי רכוש, הביטוח מכסה רק נזקים שנגרמו על ידי הצד המבוטח, לצד ג'.

מה ההבדל בין ביטוח מקיף לביטוח צד ג'?

ביטוח צד ג' מהווה אופציה אחרת להרחבה של הביטוח המקיף, והוא מספק כיסוי פחות נרחב ביחס אליו.
ביטוח צד ג' למעשה כלול בתוך ביטוח מקיף, אך ביטוח מקיף לא כלול בתוכו, כך שביטוח זה מכסה רק נזקי רכוש שנגרמו לצד ג'.
ביטוח מסוג זה מומלץ עבור בעלי רכבים שאינם יקרים, או רכבים ישנים מאוד, כך שלא משתלם להם לבטח את הרכב שלהם עצמם. עם זאת, חשוב לרכוש לפחות ביטוח צד ג' על מנת לאפשר כיסוי בעת פגיעה ברכב אחר, שעשוי להיות יקר מאוד, ובעקבות כך גם התיקון שלו.

אם אתם מעוניינים בביטוח מקיף לרכב, פנו לסוכן ביטוח על מנת לשמוע פרטים נוספים.

מוצרי ביטוח נוספים

התוכן באתר נועד לספק מידע ראשוני בלבד בכל הנוגע לתחום הביטוח במדינת ישראל ואינו מהווה המלצה לנקיטת פעולה. למען הסר כל ספק, יובהר כי כל פעולה ו/או הימנעות מפעולה, שתינקט על סמך האמור באתר זה או בהתבסס עליו, היא על אחריות המשתמש הבלעדית בלבד.

תוכן עניינים
דילוג לתוכן