ביטוח נהג חדש

ביטוח נהג חדש הוא מושג שהיה או עודנו רלוונטי לכל נהג ונהגת בישראל: הרי אף אחד לא נולד נהג וותיק. בכתבה הבאה נצלול להגדרה של נהג חדש, ננסה לחדד את ההבדל בינו לבין נהג צעיר ונסביר מה המשמעות של כל המונחים האלו מבחינת חברות הביטוח.

 

מי אתה נהג חדש?

המונח נהג חדש הוא מונח חוקי במדינת ישראל, והוא מתייחס לכל נהג שתקופת הנהיגה שלו (כלומר, קבלת רישיון הנהיגה)  פחותה משנתיים. המונח קיבל את משמעותו בסוף שנות ה-90, אז הכניס משרד התחבורה הגבלות חוקיות הקשורות מעמד זה.

הגבלות אלו נולדו מתוך ההבנה שבאופן סטטיסטי נהגים חדשים מעורבים בהרבה יותר תאונות (ותאונות קשות) מנהגים בעלי וותק.

 

מהן ההגבלות החלות על נהג חדש?

נהג חדש מחויב בחצי השנה הראשונה לתקופת הנהיגה שלו לנסיעה עם נהג מלווה, כאשר שלושת החודשים הראשונים מחייבים באופן כולל בנהג מלווה, ואילו בשלושת החודשים הבאים מחייבים במלווה בשעות הלילה בלבד. מלווה יהיה נהג מנוסה וותיק, לפי הגדרות שונות של משרד התחבורה:

רשאי ללוות גיל וותק
כל אדם מהשורה מעל 24 5 שנות נהיגה
כל אדם מהשורה מעל 30 3 שנות נהיגה
מורה נהיגה לא רלוונטי 5 שנות נהיגה

בנוסף, לאורך כל התקופה עליה חלות ההגדרות של נהג חדש, רשאי הנהג להסיע עד 2 נוסעים נוספים מלבדו. הגבלה זאת מתבטלת כאשר לנסיעה מצטרף מלווה ואז רשאי הנהג החדש להסיע כמה נוסעים שאפשר לפי סוג רישיון הנהיגה.

עם זאת, יש לציין שלנהגים חדשים מעל גיל 24 יש פטור גורף מחובת הליווי, וכן מהגבלות על מספר הנוסעים.

ההגבלה המפורסמת ביותר היא זאת הויזואלית. נהגים חדשים מחויבים להצמיד לשמשה האחורית שלט צהוב עם הכיתוב "נהג חדש", זאת על מנת שהנהגים האחרים בכביש יהיו מודעים למעמדם ויידעו לתת לכך את תשומת הלב המתאימה.

כמו כן, לנהג חדש יש השלכות משמעותיות בכל הקשור לעבירות תנועה, שהעונש עליהן חמור בהרבה במקרה והעובר נמצא במעמד נהג חדש. במקרה של עבירות חמורות (מהירות מופרזת, נהיגה בשכרות וכדומה) רישיונו של הנהג החדש יישלל אוטומטית.

בשביל לקבל רישיון מחודש יצטרך הנהג לעבור מבחנים בהתאם לתנאי משרד הרישוי: טסט חוזר, מבחן עיוני נוסף או בדיקה רפואית. לאחר מכן תוארך תקופת הנהג החדש לשנתיים נוספות.

 

נהג צעיר VS נהג חדש

בעוד שנהג חדש הוא מצב חוקי נהג צעיר הוא מונח יותר רלוונטי מבחינה ביטוחית. נהג צעיר מתייחס לגילו של הנהג ולא לתקופת הנהיגה שלו. מעמד זה רלוונטי לכל נהג מתחת לגיל 24 ללא קשר לניסיון שנצבר על הכביש.

הסיבה להגדרת נהג צעיר דומה במהותה לעיקרון של נהג חדש. גם נהגים צעירים בגיל נוטים יותר להשתתף בתאונות ועל כן הם מבוטחים יקרים יותר עבור חברות הביטוח. הווה אומר שהפרמיה על נהג צעיר היא יקרה במאות אחוזים לעומת נהג ותיק.

נהג חדש ונהג צעיר אינם מושגים שסותרים זה את זה, אלא אפילו להפך: ברוב גדול מהמקרים ישנה חפיפה מסוימת ביניהם, היות ואנשים רבים מוציאים רישיון נהיגה בגיל צעיר. על כן קיים גם המונח נהג חדש צעיר המתייחס הן לגיל הנהג והן לוותק שלו כנהג.

 

ומה כל זה אומר מבחינת הביטוח?

כאמור, ביטוח נהג חדש הוא ביטוח יקר מאוד בגלל הסיכוי הסטטיסטי של נהגים אלו להיקלע לתאנה. התייקרות הביטוח רלוונטית לכל סוגי הביטוחים: חובה, צד ג' וביטוח מקיף, וכן דמי השתתפות העצמית גבוהים יותר במקרה של נהג חדש.

 

ביטוח חובה

ביטוח חובה הוא ביטוח שכל נהג בישראל מחויב לרכוש. ביטוח זה מגן מפני נזקים גופניים כמו פציעות ואף מוות. פרמיית הביטוח החודשי משתנה בהתאם לחברת הביטוח, לרכב המבוטח ולתנאים נוספים, אולם קיים גם הבדל בין נהג חדש לנהג צעיר ובין אלו לנהג וותיק.

ההבדלים יכולים להגיע לסכומים של מאות ואף אלפי שקלים בין קטגוריות המבוטחים השונים.

 

ביטוח צד ג' או ביטוח מקיף

ביטוח של צד ג' הוא ביטוח הנעשה על נזקים שנגרמו לאדם אחר בגין המבוטח. ביטוח מקיף מתייחס לכל נזקי הרכב האפשריים (גניבה, פגיעה וכדומה) ומכיל בתוכו גם ביטוח צד ג'. מדובר במוצרים יקרים פי כמה וכמה לעומת ביטוח החובה הרגיל.

לכן גם ההבדלים בין נהג וותיק לנהג צעיר בסוגי ביטוח אלו הם הבדלים משמעותיים שמגיעים לכמה אלפי שקלים. עם זאת, ההבדל הביטוחי בין נהג חדש לנהג צעיר אינו משמעותי ואפשר אפילו להחשיבו כזניח.

 

ביטוח נהג חדש – כמה עולה?

כפי שניתן להבין, נהג חדש אינו רק הגדרה חוקית אלא גם הגדרה ביטוחית ששווה הרבה מאוד כסף. ההוצאות על ביטוחים הקשורים ברכב הן הוצאות משמעותיות כמעט בכל משק בית החזיק מכונית או שתיים, והן עשויות להכפיל את עצמן עם הצטרפותו של נהג חדש למעגל הנהגים.

לכן חשוב שלא תזניחו את עניין הביטוח וצרו קשר עם סוכן הביטוח או עשו מחקר מקיף ברשת על מנת להגיע לחיסכון מקסימלי. אפשר לשקול ביטוח לפי קילומטר, העלאה של דמי ההשתתפות העצמית ועוד אפשרויות שעשויות לחסוך לכם מאות ואף אלפי שקלים מדי חודש.

מוצרי ביטוח נוספים

התוכן באתר נועד לספק מידע ראשוני בלבד בכל הנוגע לתחום הביטוח במדינת ישראל ואינו מהווה המלצה לנקיטת פעולה. למען הסר כל ספק, יובהר כי כל פעולה ו/או הימנעות מפעולה, שתינקט על סמך האמור באתר זה או בהתבסס עליו, היא על אחריות המשתמש הבלעדית בלבד.

תוכן עניינים
דילוג לתוכן