ביטוח נהג צעיר

ביטוח נהג צעיר נדרש עבור נהגים שעדיין לא מלאו להם 24 שנים, לאחר שסיימו את תקופת הנהג החדש שאורכה שנתיים מיום קבלת הרישיון. סטטיסטיקות מראות שלנהגים חדשים ונהגים צעירים, ואף יותר לנערים שהינם חדשים וצעירים, יש סיכוי גבוה יותר להיות מעורבים בתאונת דרכים.

לכן משרד התחבורה מטיל מגבלות נוספות על נהגים צעירים וחדשים וחברות הביטוח מציעות תעריפים שונים עבורם.

נהג חדש לעומת נהג צעיר

על פי החוק, נהג חדש מוגדר כמי שעוד לא עברו שנתיים מיום קבלת רישיונו. לעומתו, נהג צעיר הוא בעל רישיון נהיגה שטרם מלאו לו 24 שנים.

נהג חדש צעיר

נהג חדש צעיר הוא נהג שטרם מלאו לו 24 וטרם עברו שנתיים מיום קבלת רישיונו. על נהג זה חלות כלל המגבלות החלות על נהג חדש, ובנוסף הוא מקבל תחילה היתר נהיגה לתקופה של חצי שנה בלבד במהלכה הוא מחויב לנהוג עם נהג מלווה ומוגבל מבחינת הנוסעים שמותר לו להסיע.

האם ישנן מגבלות חוקיות החלות על נהגים צעירים?

נהג צעיר שאינו נהג חדש, כלומר שעברו שנתיים מיום קבלת רישיונו, אינו נתון למגבלות חוקיות. עם זאת, בשל הסכנה הגבוהה לתאונות עקב גילו הצעיר וחוסר הניסיון, בעולם הביטוח נחשב נהג צעיר למועד יותר לפורענות. לכן, ביטוח נהג צעיר הינו מופרד מביטוח נהג רגיל והתעריף יהיה בדרך כלל גבוה יותר.

מה ההבדל בין ביטוח נהג חדש לביטוח נהג צעיר?

כאמור, על פי חוק, נהג צעיר שונה מנהג חדש, אך הם יכולים גם לבוא יחדיו. קטגורית הנהג החדש מעלה את מחיר הפוליסה ומשפיעה גם על ההשתתפות העצמית שעל הנהג לשלם במקרה של תאונה. להבדיל מנהג חדש, אשר הגדרתו זהה בכל חברות הביטוח, לא לכל חברות הביטוח הגדרה אחת לנהג צעיר.

עבור חברות הביטוח, הרעיון בחלוקה לקטגוריות היא חלוקת קבוצת המבוטחים לקבוצות סיכון. לכן, ההגדרה אינה זהה ולכל חברה הגדרות מעט שונות. כך, אצל חלק מהחברות נהג צעיר יוגדר עד גיל 21 ואצל אחרות עד גיל 24.

מה כולל ביטוח נהג צעיר?

ביטוח רכב לנהג צעיר כולל את ביטוח החובה, ביטוח מקיף וביטוח צד ג', אשר כולם ייעודיים לנהגים צעירים לפי הגדרתם בחברת הביטוח. החוק מחייב כל רכב להיות מבוטח בביטוח החובה. ביטוח מקיף וביטוח צד ג' הינם וולונטריים.

ביטוח חובה

ביטוח חובה כשמו כן הוא, ביטוח בו כל רכב העולה על הכביש מחויב בו. חל איסור על שימוש ברכב אם הוא לא מבוטח בפוליסת ביטוח תקפה, כאשר אדם הנוהג ללא ביטוח חובה עלול להיקנס בקנס כספי, לשאת עונש מאסר, או לאבד את רישיונו בהחלטת בית משפט. ביטוח החובה מכסה הוצאות נזקים גופניים אשר נגרמו עקב הנסיעה ברכב ובפרט עקב תאונת דרכים.

ביטוח צד ג'

ביטוח צד ג' נועד לכסות נזקי רכוש שנגרמו כתוצאה מפגיעת הרכב לצד שלישי. כך לדוגמא, במקרה של תאונה בה נגרם נזק לרכב הנפגע, יכסה הביטוח את הטיפול ברכב, או את מרביתו. ביטוח צד ג' מומלץ עבור כל רכב, ובעיקר עבור נהג צעיר, שכן במהלך הנסיעה על הכביש עלולות להתרחש תאונות באשמת כל רכב, כאשר הנזק עלול להסתכם בעשרות אלפי שקלים.

ביטוח מקיף

ביטוח מקיף כולל שני סוגי פגיעות רכוש – פגישות שנגרמו לצד שלישי ופגיעות שנגרמו לרכב עצמו מפגיעת רכב אחר, פגעי מזג אוויר, גניבות וכדו'.

כיצד ניתן להוזיל את הביטוח עבור נהגים צעירים?

כאמור, בשל הסיכון המוגבר, תעריפי ביטוח נהג צעיר הם גבוהים יותר. עם זאת, ישנם הבדלים במחירי הביטוח בין חברות שונות. כמו כן, יש לקחת בחשבון כי גם לאיכות הרכב השפעה על מחיר הביטוח. למשל, רכבים חדשים בהן מערכות המסייעות למניעת תאונות דרכים יכולים להביא להוזלה משמעותית של מחיר הביטוח.

היות וחברות הביטוח נוקטות במדיניות שונה בתעריפי ביטוח נהג צעיר מומלץ לערוך סקר שוק מקיף בין החברות השונות ולהשוות בין התנאים המוצעים בכל פוליסה ובטיב השירות המוצע. כיום ניתן אף להוזיל עלויות ברכישת ביטוח חובה וביטוח מקיף בחברות נפרדות.

חשוב מאוד להתאים את ביטוח הרכב לנהג ולעדכן את חברת הביטוח בכל שינוי. נהיגה ללא ביטוח החובה הייעודי עבור הנהג דינה כנהיגה ללא כיסוי ביטוח החובה, וזו, כאמור, עבירה על החוק.

תוספת כיסוי נהג צעיר זמני בהתאמה אישית

היות וביטוח נהג צעיר הוא יקר יותר, עבור הורים רבים אשר ילדיהם קיבלו רישיון ומוגדרים כנהגים צעירים לא משתלם לרכוש ביטוח נהג צעיר קבוע. בכל זאת, מדובר ברכב המשפחתי, ההורים מעוניינים לעיתים להגביל את זמן הנהיגה של הצעיר, או שמדובר בחייל או סטודנטית המגיעים הביתה רק בסופי שבוע.

לכן, דרך מצוינת לחסוך בעלויות היא רכישת ביטוח זמני לנהג צעיר. את הכיסוי הזמני ניתן לרכוש עבור ימים קבועים בשבוע, או לרכוש שירות המאפשר הפעלה מידית בעת הצורך.

לסיכום

בכדי לרכוש ביטוח נהג צעיר התואם לצרכי הנהג הצעיר והמשפחה, בחנו את דפוסי הנהיגה המשפחתיים ובצעו סקר שוק מקיף על האפשרויות השונות בשוק הביטוח.

מוצרי ביטוח נוספים

התוכן באתר נועד לספק מידע ראשוני בלבד בכל הנוגע לתחום הביטוח במדינת ישראל ואינו מהווה המלצה לנקיטת פעולה. למען הסר כל ספק, יובהר כי כל פעולה ו/או הימנעות מפעולה, שתינקט על סמך האמור באתר זה או בהתבסס עליו, היא על אחריות המשתמש הבלעדית בלבד.

תוכן עניינים
דילוג לתוכן