השוואת ביטוח רכב

ביטוח הרכב הוא אחד הכלים היעילים לשמירה על הביטחון הפיזי והכלכלי שלנו בכל הנוגע לאסונות העלולים להתרחש על הכביש. החוק במדינת ישראל קובע כי חובה על כל רכב להיות מבוטח בביטוח חובה, ומרבית האנשים מגדילים ראש ומבטחים את עצמם בפוליסה רחבה יותר. אולם, שוק ביטוחי הרכב הוא רחב ביותר, וחברות ביטוח רבות מציעים הצעות מפתות לפוליסות ולמסלולים רבים, ומרבית האנשים אינם יודעים כיצד להכריע בין המגוון הרחב של החברות והאפשרויות. אנו כאן כדי לענות לכם על השאלות: מהם הקריטריונים שעליכם לשים לב אליהם בטרם תבחרו בחברת ביטוח? וכיצד ניתן להשוות בין מחירי החברות בקלות?

סוגי הפוליסות

לפני שנוכל להסביר מהם הקריטריונים הדרושים בעת בחירת חברת ביטוח, אנו חייבים לערוך הסבר קצרצר על סוגי הביטוחים שמציעים החברות, למקרה שאתם לא מכירים. למעשה, כל חברה מציעה מסלולים קצת שונים אחת מהשנייה, עם הרחבות ספציפיות, אבל בגדול כל החברות מציעות שלושה מסלולי ביטוח דומים עיקריים:

ביטוח חובה – ביטוח להגנה מפני נזקי גוף בלבד (ולא נזקי ממון) שנעשו בעקבות השימוש ברכב, הן שנגרמים למבוטח, והן שנגרמים על ידי המבוטח. הביטוח הזה הוא חובה על פי החוק במדינת ישראל.
ביטוח צד שלישי – ביטוח להגנה מפני התחייבויות כספיות על נזקי ממון שהמבוטח גורם לאנשים אחרים על ידי השימוש הרכב.
ביטוח מקיף – ביטוח להגנה מפני נזקי ממון וגוף, הן נזקים שנגרמים למבוטח או לרכבו, והן נזקים שנגרמו על ידי המבוטח, בעת השימוש ברכב.

סוג הביטוח נכלל בפוליסת כיסויים
ביטוח חובה ביטוח רכב נזקי גוף בלבד
ביטוח מקיף ביטוח רכב נזקי ממון לרכוש של אחר
ביטוח צד ג' ביטוח רכב נזקי ממון וגוף לרכוש של אחר ו/או עצמי.

השוואת ביטוח רכב – המחיר זה לא הכל

לאחר שהסברנו בגדול את סוגי המסלולים העיקריים, נוכל להשוות בין סוגי החברות. כעת חשוב לנו להדגיש – המחיר איננו הכל בהשוואה בין חברות הביטוח. מובן שהמחיר הוא הקריטריון המרכזי שאנו נבדוק בטרם נבחר חברת ביטוח, ובהמשך המאמר אף ניתן לכם כלים להשוואת מחירים, אך לפני שנעשה זאת, אנו מוכרחים להדגיש מספר קריטריונים מעבר למחיר, שעליכם לקחת בחשבון בטרם תבחרו את חברת הביטוח שלכם:

גבול אחריות

גבול האחריות של חברת הביטוח הוא אחד מהקריטריונים החשובים ביותר שעליכם לבדוק לפני שאתם בוחרים לכם חברת ביטוח. גבול האחריות הוא למעשה הסכום המקסימלי שהחברה מוכנה לשלם למבוטח בעת שהוא מתחייב כסף עקב תאונה בכביש.

גבול האחריות רלוונטי במיוחד בעת תאונות קשות או יקרות במיוחד, כשהתביעה עלולה לדרוש סכומי כסף המגיעים למאות אלפים. במקרים אלה, התביעה עלולה לעבור את גבול האחריות, והמבוטח יאלץ להשלים את ההתחייבות לתביעה מכיסו הפרטי. לכן, אם אתם סבורים שיש סבירות מסוימת שתיקלעו לתאונה יקרה במיוחד, נניח אתם נוסעים ברכב יוקרתי, שפגיעה בו עלולה לעלות לכם סכומים גדולים במיוחד, וודאו שאתם רוכשים לעצמכם פוליסה עם גבול אחריות גבוה דיו.

יש לציין, גבול האחריות אינו תלוי בחברה שלכם בלבד. גבול האחריות משתנה גם בהתאם לנתונים אחרים, כגון הניסיון שלכם בכביש, העבר הביטוחי שלכם, גילכם, הרכב בו אתם נוסעים, מספר השנים שהוא ברשותכם, עלותו, אמצעי המיגון שלו ועוד.

השתתפות עצמית

ישנן חברות שמחייבות את לקוחותיהן בהשתתפות עצמית מסויימת של המבוטח בהתחייבויות שלו. התחייבות כזאת בדרך כלל רלוונטית רק בעת נזקים קשים ויקרים במיוחד, אך לא תמיד. על כן חשוב לשים לב מהם תנאי ההשתתפות העצמית של החברת הביטוח שלכם והפוליסה שבחרתם.

טוטאל לוס

"טוטאל לוס" הוא מקרה בו הנזק שנגרם לרכב הוא כל כך משמעותי, שלא משתלם לתקן אותו, ועדיף לרכוש רכב חדש. אם כן, במקרה שחברת הביטוח מכריזה על מקרה של נזק בהיקף של "טוטאל לוס", היא תשלם לכם את מחירו המלא של הרכב, בניכויים מסויימים. לעומת זאת אם הנזק אינו מגיע להגדרת "טוטאל לוס", החברה תשלם לכם על תיקון הרכב בלבד – סכום נמוך בהרבה.

אם כן, מהי בדיוק ההגדרה של טוטאל לוס? כאן טמון הזהב – ההגדרה משתנה. יש חברות שמגדירות "טוטאל לוס" בנזק שעלות התיקון שלו מגיעה ל50% מעלות הרכב, יש חברות שמגדירות טוטאל לוס בפחות מכך, אחרות ביותר. על כן, כדאי לכם לבחור חברה שהגדרת "טוטאל לוס" שלה הוא כמה שיותר נמוך, כך שבמקרה של נזק חמור לרכב, שיהיה סיכוי גבוה יותר שתקבלו תשלום לרכב חדש ולא רק תשלום על התיקון של הרכב הניזוק.

השוואת מחירי ביטוח רכב

לאחר שביארנו מספר הקריטריונים שעליכם לשקול בטרם תבחרו חברת ביטוח, כעת נעסוק בשיקול המרכזי מכולם – המחיר. חברות הביטוח מציעות מחירים שונים לכל אחד מהמסלולים שלהם, ומאוד קשה לעקוב אחר כל האפשרויות והמחירים הרלוונטים. בדיוק בשביל זה, ישנו אמצעי מיוחד שהשיק משרד האוצר לצורך השוואה בין מחירי חברות הביטוח – "מחשבון תעריפי הביטוח".

מחשבון תעריפי הביטוח לוקח ממכם מספר פרטים רלוונטיים לביטוח שלכם, כגון סוג הרכב וסוג הבעלות עליו, גיל הנהג והותק שלו על הכביש, התאונות הצפויות להתרחש, מערכות ההגנה של הרכב ועוד.

לאחר שמילאתם את הפרטים הללו, המחשבון יתרגם את פרטיכם למחיר שיוצע לכם על ידי כל חברת ביטוח בארץ. עבור כל חברה תקבלו את המחיר השנתי הצפוי שיהיה עליכם לשלם, וכן "מדד  השירות" של החברה – כלומר ציון של משרד האוצר על איכות השירות והאמינות של כל אחת מחברות הביטוח.

מוצרי ביטוח נוספים

התוכן באתר נועד לספק מידע ראשוני בלבד בכל הנוגע לתחום הביטוח במדינת ישראל ואינו מהווה המלצה לנקיטת פעולה. למען הסר כל ספק, יובהר כי כל פעולה ו/או הימנעות מפעולה, שתינקט על סמך האמור באתר זה או בהתבסס עליו, היא על אחריות המשתמש הבלעדית בלבד.

תוכן עניינים
דילוג לתוכן